Ads 468x60px

środa, 19 listopada 2014

Kilka podcastów, których warto posłuchać

W jednej z ostatnich notek napomknąłem o tym, dlaczego lubię podcasty. Teraz pora na rozwinięcie tej myśli - otóż dają one złudzenie uczestnictwa w "prawdziwej", ciekawej dyskusji. Szczególnie, jeżeli trafisz na dobrą audycję, gdzie osoby prowadzące są dobrze przygotowane merytorycznie, a ich znajomość danej dziedziny jest rozległa; to jeden z najprzyjemniejszych sposobów na pogłębianie wiedzy na temat swojego hobby. Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się ze zjawiskiem podcastingu lub jesteście ciekawi nowych wrażeń i audycji, zapraszam do mojego krótkiego przewodnika po kilku, najciekawszych moim zdaniem, audycjach. Pamiętajcie, kolejność nie ma znaczenia. A jeżeli macie jakieś swoje propozycje, z chęcią je sprawdzę.

To jeden z najpopularniejszych podcastów na świecie. Prowadzony jest przez znakomitego amerykańskiego komika, Joe Rogana, ale osoby nie interesujące się stand-upem, kojarzyć go będą raczej jako prowadzącego kontrowersyjnego show, Fear Factor: Nieustraszeni. TJRE to typowe wywiady z dużą ilością ciekawostek i śmiechu. Gośćmi w programie zazwyczaj są komicy lub zawodowi zapaśnicy, pięściarze i inni przedstawiciele sportów walki, ale usłyszycie tu również muzyków, aktorów, dziennikarzy, a nawet naukowców. Tematy dyskusji są jednak tak rozległe, że zawód wykonywany przez danego gościa nie ma większego znaczenia.


Pozwólcie, że nie będę się tutaj rozpisywał, gdyż napisałem już osobną notkę na temat tego podcastu. W skrócie - znakomicie prowadzony, zabawny, inspirujący. Daje złudzenie wejścia do świata amerykańskich komików, zerknięcia za kulisy w poszukiwaniu pewnej "popkulturowej intymności", bez jednoczesnego uciekania się do tabloidyzacji.Program poświęcony wirtualnej rozrywce, będący dzieckiem dwóch współpracowników magazynu dla graczy CD-Action. Adzior, prowadzący audycję, oraz jego kolega Berlin, tworzą fantastyczny duet, którego po prostu chce się słuchać, nawet jeżeli tematy ich rozmów są nam dość odległe. Warto zaznaczyć, że po paru odcinkach do głównego składu rozmówców dołączył Kruk, jeden z pracowników Reality Pump. Gościnnie pojawił się także m.in. Hut Sędzimir (ex-redaktor CD-Action, wśród fanów rapu znany jako Tymon, obecnie pracujący nad bardzo dobrze zapowiadającą się grą Techlandu, Dying Light). Główny problem, jaki wiąże się z tym podcastem, to fakt, że zakończył on swój żywot dość młodo. Jeżeli więc zależy wam na aktualności przeprowadzanych rozmów, to nie polecam. W przeciwnym wypadku - warto nadrobić stare epizody dla samej przyjemności słuchania.


Jeden z ostatnich podcastów, jakich zacząłem regularnie słuchać. Skład jaśnie wielmożnych interlokutorów to kilka osób współtworzących niegdyś popularny podcast serwisu gry.wp.pl, zatytułowany "Nieczyste zagrywki". "Niezatapialni" również rozprawiają przede wszystkim o grach wideo; czasami powiedzą też kilka słów na temat nowości filmowych, a nad każdym odcinkiem unosi się przyjemna, "geekowska" otoczka. Całość wieńczy spora ilość suchych dowcipów (które bardzo lubię) i nieustanne pojazdy na jedyną kobietę w składzie, przeuroczą Igę, którą kocham, nawet jeżeli czasami się nieco mądrzy i mówi za blisko mikrofonu.


Jeden z moich faworytów, głównie dlatego, że każdy z trzech prowadzących (Sir Mike, QBar oraz Tartaq) mówi ciekawie, zabawnie oraz charyzmatycznie. Nie ma mowy o pomyleniu jednego z drugim, co często mi się zdarza podczas sprawdzania innych podcastów. Podoba mi się to, że nie ma tu najmniejszego silenia się na ścisły profesjonalizm - rozmowy są luźne, pomimo podziału na segmenty tematyczne i sporadycznego montażu. Szczerze mówiąc, trudno mi określić wyższość Forumogadki nad innymi programu tego typu. Po prostu zżyłem się z tymi chłopakami i ciężko mi sobie wyobrazić podróż tramwajem bez charakterystycznego "Łiiii!!!" w słuchawkach.

Aha, możecie odetchnąć, to był ostatni program na tej liście, poświęcony grom wideo. 


Ta pozycja będzie kontrowersyjna z założenia. Audycja, której słuchać możecie w piątkowe noce w radiu Paranormalium oraz Radiu Na Fali, dotyczy wszelkiej maści teorii spiskowych. Pojawia się tutaj wszystko: UFO, religia, Illuminaci i masoneria, spiski rządowe oraz NWO. Słucham tego raczej z przymrużeniem oka i takie podejście polecam wam wszystkim, ale mimo to, można dowiedzieć się stąd naprawdę wielu szalenie ciekawych rzeczy. W szczególności polecam odcinek poświęcony spiskom, które okazały się prawdą, te historie naprawdę robią niemałe wrażenie. To, co muszę zaliczyć na minus to lekko irytujący prowadzący oraz kilku stałych słuchaczy, którzy swoimi telefonami psują mi przyjemność ze słuchania Teorii chaosu, niepotrzebnie się rozgadując i zmieniając temat dyskusji. Na szczęście takich ancymonów (typ totalnego nerda - piwnica i te sprawy) jest niewielu, więc mimo wszystko warto poświęcić te dwie godzinki spiskom.


A to już jest zupełna nowość, więc lajkujcie póki ciepłe. Podcast Gawła Feligi, polskiego komika związanego z ekipą Stand-Up Polska. Dzięki pierwszemu - i dotychczas jedynemu - odcinkowi Nagrałeś to?!, dowiedziałem się na przykład tego, że cały czas popełniałem błąd, pisząc o "stand-upperach", zamiast "stand-uperach". Muszę natomiast zaznaczyć, że pilotażowy epizod z Sebastianem Rejentem również nie jest wolny od błędów, zwłaszcza tych związanych z samą organizacją podcastu. Na początku dyskusji zrobił się pewien bałagan, który mnie nieco skonfundował. Panowie trochę się zapomnieli i przekrzykiwali siebie nawzajem, co w przypadku nagrań audio nie jest najlepszym z możliwych rozwiązań. Pojawiło się też kilka dywagacji, nieistotnych dla ich rozmowy. Niemniej wierzę, że te drobnostki da się szybko poprawić, ponieważ sama rozmowa na temat komedii była już naprawdę ciekawa. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że jest to podcast od pasjonatów dla pasjonatów. Co za tym idzie, pojawia się tutaj cała środowiskowa terminologia oraz skróty myślowe, mogące być problematyczne dla tych, którzy nie do końca wiedzą, co w trawie piszczy. Przedstawiłem to jako zaletę z tego prostego powodu, że w mediach od lat brakuje mi miejsca, gdzie mówiono by w sposób wyczerpujący na temat stand-upu, nie równając poziomu przekazywanych informacji do stanu wiedzy osób, które się nim specjalnie nie interesują. Bo po co mi tłumaczenie czym jest special, albo kim jest Anthony Jeselnik? Przede wszystkim dlatego sam zacząłem pisać o komedii, pragnąc zająć się czymś ambitniejszym, niż tłumaczeniem kim jest ten cały George Carlin, i dlaczego wielkim komikiem był. Sprawdźcie pierwszy odcinek "Nagrałeś to?!" i zasubskrybujcie podcast na iTunesie. Moim zdaniem, szykuje się tu nam jeden z jego ciekawszych przedstawicieli.

Na tym zakończę moją wyliczankę. Może kiedyś powrócę do tego tematu i podzielę się jeszcze kilkoma audycjami, które wpadną w moje ręce. A wy czego słuchacie? Przyznam, że z chęcią poznam kilka nowych tytułów.

1 komentarz:

 
Blogger Templates